9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Στα πλαίσια της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022, με κοινό σύνθημα για τα σχολεία όλης της χώρας: «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και σε εναρμόνιση με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, το 2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου, διοργανώνει για τους μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του Λυκείου, μία σειρά αθλητικών δράσεων, την Παρασκευή 30/09/2022. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τη διεξαγωγή αθλητικών αγώνων στα αθλήματα: Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, Βόλεϊ, Μπάτμιντον, Σκάκι, Επιτραπέζια αντισφαίριση και επιπλέον Ορεινή πεζοπορία – εκδρομή στους Δίδυμους Καταρράκτες του Μοκιστιάνου, του Δήμου Θέρμου. Στόχος της αθλητικής ημέρας είναι η ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών και η γνωριμία με τοπία φυσικής ομορφιάς του τόπου μας.

Για τους αθλητικούς αγώνες δηλώστε συμμετοχή εδώ (έως την Πέμπτη 29/09/22).

Για την ορεινή πεζοπορία στους Καταρράκτες Μοκιστιάνου δηλώστε συμμετοχή εδώ (έως την Τετάρτη 28/09/22).