Ορεινή πεζοπορία του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου στους Δίδυμους Καταρράκτες του Μοκιστιάνου.

Στα πλαίσια της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022, με κοινό σύνθημα για τα σχολεία όλης της χώρας: «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και σε εναρμόνιση με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, το 2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου, μεταξύ άλλων αθλητικών δράσεων, διοργανώνει για τους μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του Λυκείου, ορεινή πεζοπορία στους Δίδυμους Καταρράκτες του Μοκιστιάνου, του Δήμου Θέρμου, την Παρασκευή 30/09/2022.

Στόχος της εκδρομής είναι η ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών και η γνωριμία με τοπία φυσικής ομορφιάς του τόπου μας.

Το πρόγραμμα της εκδρομής περιλαμβάνει:

α) 7:45 πμ. Αναχώρηση από το Μεσολόγγι, με λεωφορείο, με προορισμό την Αγία Σοφία του Θέρμου.

β) 9:00 Άφιξη στην Αγία Σοφία του Θέρμου.

γ) 9:05 Κατάβαση στους Δίδυμους Καταρράκτες Μοκιστιάνου

δ) 10:00 Άφιξη στους Δίδυμους Καταρράκτες Μοκιστιάνου.

ε) 10:45 Ανάβαση προς Αγία Σοφία

στ) 12:00 Μετάβαση στο Αρχαιολογικό μουσείο Θέρμου. (Ενδέχεται να παραληφθεί σε περίπτωση καθυστέρησης κατά την ανάβαση προς την Αγ. Σοφία).

ζ) 13:15 Αναχώρηση για Μεσολόγγι.

η) 14:30 Άφιξη στο Μεσολόγγι.

Κόστος εκδρομής : Περίπου 5 ευρώ/άτομο για τη μεταφορά με το λεωφορείο (δεν περιλαμβάνεται φαγητό). Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στην εκδρομή είναι η κατάθεση συμπληρωμένου ατομικού δελτίου υγείας μαθητή (απαραίτητο για την αρχική εγγραφή στο Λύκειο και για τη συμμετοχή σε όλες τις δραστηριότητες του σχολείου – Αφορά κυρίως τους μαθητές της Α΄ Λυκείου).

Εντός του λεωφορείου υπάρχει ισχυρή σύσταση για χρήση προστατευτικής μάσκας προσώπου.

Δηλώστε συμμετοχή ΕΔΩ. (Προθεσμία έως και την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου)

Μέγιστο όριο συμμετεχόντων: 45 άτομα (Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στη δήλωση συμμετοχής ).

Η εκδρομή ενδέχεται να αναβληθεί για την επόμενη εβδομάδα σε περίπτωση κακοκαιρίας.

Εξερευνήστε στο χάρτη τη διαδρομή