Επιτυχόντες στην τριτοβάθμια 2022-23

ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η ανακοίνωση των βάσεων και του αριθμού των εισακτέων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση την Πέμπτη 27-07-2023 επιβεβαίωσε την επιτυχημένη παράδοση του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου στο θεσμό των Πανελλήνιων Εξετάσεων. Σημαντικός αριθμός των αποφοίτων μαθητών/τριων του σχολείου μας (ποσοστό άνω του 75%) εξασφάλισε την είσοδό του στις ανώτατες σχολές ενώ πολλοί-ες από αυτούς πέτυχαν την εισαγωγή τους στις σχολές της πρώτης τους επιλογής. Εκ μέρους της Δ/νσης και του εκπαιδευτικού προσωπικού του 2ου Λυκείου Μεσολογγίου θέλουμε να δώσουμε θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά και στις οικογένειές τους καθώς επίσης και στα παιδιά των περασμένων ετών για την επιτυχία τους. Τιμούν με τη παρουσία τους και την προσπάθειά τους το σχολείο μας και την πόλη μας. Θέλουμε επίσης να συγχαρούμε και τα υπόλοιπα παιδιά που ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και πήραν το απολυτήριό τους από το Λύκειό μας. Η παρουσία τους και η πορεία τους όπως και των υπολοίπων ήταν υποδειγματική. Θέλω στο σημείο αυτό να τονίσω ότι όλοι αναγνωρίζουν πως  οι Πανελλήνιες Εξετάσεις είναι ίσως το πρώτο μεγάλο τεστ που συναντούν οι μαθητές/τριες στη ζωή τους. Δεν είναι όμως το μόνο και ίσως ούτε το πιο σημαντικό. Τα πιο σημαντικά τεστ είναι εκείνα που θα έρθουν στην πορεία και θα  καθορίσουν την επιστημονική, επαγγελματική και κοινωνική τους ένταξη και ολοκλήρωση. Ευχόμαστε σε όλους/ες υγεία, δύναμη και όρεξη για αγώνες και κατακτήσεις. Ελπίζουμε δε τα εφόδια που έλαβαν κατά τη διάρκεια των σχολικών τους χρόνων να τους φανούν χρήσιμα.