Εκδρομή του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου στον Ιερό βράχο Ακρόπολης Αθηνών.

Την Παρασκευή 05-11-2021 πραγματοποιήθηκε, στα πλαίσια του μαθήματος Ιστορίας, εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης Λυκείου του 2ου ΓΕΛ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ στον Ιερό βράχο Ακρόπολης Αθηνών. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν και να θαυμάσουν τον ιερό αυτό χώρο με τον οποίο σχετίζονται οι σημαντικότεροι μύθοι της αρχαίας Αθήνας, οι μεγάλες θρησκευτικές εορτές, οι παλαιότερες λατρείες της πόλης αλλά και ορισμένα από τα καθοριστικά για την ιστορία της γεγονότα. Τα μνημεία της Ακρόπολης, αρμονικά συνδυασμένα με το φυσικό περιβάλλον, αποτελούν μοναδικά αριστουργήματα της αρχαίας αρχιτεκτονικής, που εκφράζουν πρωτοποριακούς συσχετισμούς ρυθμών και τάσεων της κλασικής τέχνης και επηρέασαν την πνευματική και καλλιτεχνική δημιουργία για πολλούς αιώνες αργότερα. Την εμπεριστατωμένη ενημέρωση-ξενάγηση των μαθητών/τριών είχε αναλάβει πιστοποιημένη ξεναγός που με την εμπειρία και τις γνώσεις της κρατούσε το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών αμείωτο σε όλη την διάρκεια της ξενάγησης. Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί Πάνος Μυλωνάς, Κατερίνα Πελέκη, Βάσω Σταμπουλτζή και Σοφία Μπακή.