Εκδρομή του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου στην Εθνική Πινακοθήκη Αθηνών-Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου και στο Ίδρυμα Ευγενίδου.

Την Παρασκευή 12-11-2021 πραγματοποιήθηκε, στα πλαίσια του μαθήματος Ιστορίας και Φυσικής, εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης Λυκείου του 2ου ΓΕΛ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ στην Εθνική Πινακοθήκη Αθηνών και το Ίδρυμα Ευγενίδου(Πλανητάριον). Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους του και να θαυμάσουν από κοντά έργα ζωγραφικής απαράμιλλης ομορφιάς και αξίας. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου και παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον βίντεο στο θόλο για το πλανητικό μας σύστημα. Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί Πάνος Μυλωνάς, Όλγα Χατζή, Δημήτρης Πρέντζας και Σοφία Μπακή.