Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου

Σύγχρονη (τηλεκπαίδευση) είναι η απευθείας διδασκαλία και μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από τον εκπαιδευτικό, μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας cisco webex meetings, σε μαθητές που παρακολουθούν ζωντανά μέσω υπολογιστή, κινητού ή tablet. Για την σύγχρονη τηλεκπαίδευση θα εφαρμοστεί το ωρολόγιο πρόγραμμα που ακολουθούσε το σχολείο πριν την ολική απαγόρευση και το οποίο σας έχει αποσταλεί με e-mail.

Μπορείτε να συνδεθείτε στην ηλεκτρονική αίθουσα του κάθε εκπαιδευτικού με δύο τρόπους:

1oς τρόπος. Επιλέγετε το όνομα του καθηγητή/τριας με τον οποίο έχετε μάθημα μέσω του ωρολογίου προγράμματος που λάβατε.

2ος τρόπος. Επιλέγετε το link για την αίθουσα webex του κάθε εκπαιδευτικού από το αρχείο excel με τα στοιχεία επικοινωνίας των εκπαιδευτικών που επίσης σας έχει αποσταλεί με e-mail.

Δείτε εδώ: Οδηγίες σύνδεσης στην πλατφόρμα για παρακολούθηση διδασκαλίας από μαθητές.

Οφείλετε να συνδέεστε άμεσα στην αίθουσα του κάθε καθηγητή γιατί η αίθουσα κλειδώνει λίγα λεπτά μετά την έναρξη. Χρησιμοποιήστε το πραγματικό σας όνομα και επώνυμο και όχι κάποιο ψευδώνυμο. Πρέπει να έχετε συνεχώς κλειστή την κάμερα και το μικρόφωνο της συσκευής σας και να παίρνετε το λόγο μόνο πατώντας το κουμπί με το χεράκι της εφαρμογής webex. Η είσοδός και η έξοδός σας καταγράφεται από το σύστημα και η συμμετοχή σας στα μαθήματα είναι υποχρεωτική. Για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζετε, επικοινωνείτε με το e-mail του σχολείου. Καλό είναι να φοράτε ακουστικά (π.χ. hands free ασύρματα ή ενσύρματα) για να μην μικροφωνίζει η συσκευή σας όταν μιλάτε.

ΩΡΑΕΝ/ΞΗΛΗΞΗΔΙΑΡΚΕΙΑΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
1η8:158:5540΄10΄