Διάκριση μαθητή 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου στον 82ο μαθηματικό διαγωνισμό “Ο ΘΑΛΗΣ”

Η εκπαιδευτική κοινότητα του 2ου Λυκείου Μεσολογγίου συγχαίρει το μαθητή της Β΄ τάξης του σχολείου μας Άγγελο Καλδάνη για τη φετινή διάκρισή του στο μαθηματικό διαγωνισμό “Ο ΘΑΛΗΣ”.

Η επιτυχία του αυτή του έδωσε την πρόκριση για τη συμμετοχή του, μαζί με άλλους δύο μαθητές της Β’ Λυκείου του νομού, στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα « Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ», η οποία θα διεξαχθεί το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου. Από τα αποτελέσματα του «ΑΡΧΙΜΗΔΗ» θα επιλεγούν οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων και στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Ο Άγγελος, επί σειρά ετών, διακρίνεται σε μαθηματικούς διαγωνισμούς και επιπλέον ασχολείται με πάθος με τη Φυσική. Του ευχόμαστε ολόψυχα να συνεχίσει με επιτυχίες την ενασχόλησή του με τις Θετικές Επιστήμες στις οποίες, καθώς φαίνεται, το μέλλον του προδιαγράφεται λαμπρό!